zpět na seznam

Mandaly ze světa

Zajímavosti ze světa mandal

Zuzana Řezáčová Lukášková Zuzana Řezáčová Lukášková, #196 29. 01. 2016/16:40

Narazili jste někdo na kulturu, kde by se nepracovalo s kruhovými ornamenty?

Lukáš Havlíček Lukáš Havlíček, #198 29. 01. 2016/20:43

Skoro bych si tipl, že na našem světě takovou kulturu nenajdeme :) Vrhnu-li se do filozofické roviny, tak lidstvo by bez slunce nedokázalo žít ani přežít. Proto i ty nejprimitivnější kultury pracují s kruhovým symbolem, který vyjadřuje právě Slunce (či Měsíc). Rád si tuto domněnku ovšem nechám vyvrátit :)

Silvie Prášková Silvie Prášková, #200 30. 01. 2016/17:57

Já si osobně myslím, že tvar kruhu najdeme úplně všude. Už staří druidové používali kruhové symboly. :-)

Zuzana Řezáčová Lukášková Zuzana Řezáčová Lukášková, #207 15. 02. 2016/10:18

Já kruhy našla taky úplně všude, kde jsem byla. "Potíž" je v tom, že kruh se jako mandala původně označoval jen na dálném východě a tak pořád spousta lidí tvrdí, že mandaly do naší kultury nepatří. Většinou stačí pouhá záměna spojení kruhový ornament za slovo mandaly a už se domluvíme:-)

Blanka Rousová Blanka Rousová, #246 13. 11. 2016/21:33

Máte pravdu. Základ mandaly jako takové byl a je od pradávna kruh. přesto si myslím, že mandala může mít i jiné podoby než kruh, třeba čtverec, obdélník, nebo trojúhelník, případně prolínání těchto základních tvarů v kresbě. Za vzor si můžeme vzít třeba přírodu. ani zde není vše jen ve tvaru kruhu. například stonky některých rostlin jsou čtyřúhelníkového tvaru. někde se zase uplatňuje oválný tvar. na průřezu je to potom ten tvar, který rostlina má. Příkladů je spousta. Netýkají se jen rostlin, ale i přírodních výtvorů a například také meteorologickýhch jevů. To znamená, že mandala může mít prolínané tvary, doplňované dalšími výtvarnými prvky. Základním pravidlem, kterým se vytváření mandal řídí, je směřování všeho do centra středu, nebo opačně z centra ven. Takto vzniklá energie při jejich tvorbě je potom velmi účinná nejen pro samotného tvůrce. může také oslovit i jiného člověka, kterého si mandala "přitáhne svou krásou, barvou, tvarem, nebo chcete li, energií, která z ní vyzařuje. Tuto prastarou pravdu, předávanou přes generace, začínám postupně chápat teprve nyní. Není to jen obrázek, je to cesta člověka za klidem a mírem v jeho duši. I já sama jsem nakreslila svoji první mandalu ve stavu deprese, neklidu a totální nudy. Bylo to zhruba před patnácti lety, kdy jsem si začala jen tak čmárat "nějaký" obrázek na papír. V té době jsem neměla ani potuchy, co jsou to mandaly. Že mají svoji historii, vývoj a jsou uctívání pradávnými kulturami po celá staletí až do dnešních časů. Nakonec jsem svojí první mandalu kreslila skoro dvě hodiny. Zapomněla jsem na čas, bolest ve svém nitru i na pocity prázdnoty a zbytečnosti. Ponořila jsem se do její tvorby, která se stala mojí první cestou a vykročením ke světlu a novému smyslu života. Mandalka byla jen malá, neučesaná a kostrbatá, jako všechno, co člověk začne poprvé. Pro mne to však byla první jiskřička poznání. Blanka

Zuzana Řezáčová Lukášková Zuzana Řezáčová Lukášková, #292 29. 12. 2016/13:06

#246 Milá Blanko, se vším s Vámi souhlasím až na jednu věc - ne všechny mandaly mají výrazný střed. Jsou i mandaly, které jsou chaotické, jakoby rozházené, rozpadlé nebo neuspořádané bez směřování do jednoho bodu. Je jich hned několik typů a tvoří skoro celou polovinu velkého kruhu mandaly:-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit